Rozwód – od czego zacząć? Najważniejsze kwestie na które musisz zwrócić uwagę przy rozwodzie

Rozwód – od czego zacząć?

Niewątpliwie rozwód należy do jednej z najpoważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w życiu. Pociąga on bowiem za sobą wiele zmian i utratę życiowej stabilizacji. Na taki krok nie jesteśmy w stanie zdecydować się natychmiast. Z reguły decyzję tę poprzedzają miesiące analizy i kalkulacji. Cały proces wymaga również odpowiedniej strategii działania. Należy się zastanowić – od czego zacząć?

Rozwód z orzekaniem o winie lub rozwód bez orzekania o winie

Na początku należy zebrać posiadane informacje i podjąć decyzję, czy zależy nam na rozwodzie z orzeczeniem o winie czy chcemy to rozwiązać bezboleśnie, w formie rozwodu bez orzekania o winie. Z pewnością udowadniając winę współmałżonka jesteśmy w stanie więcej „ugrać” dla siebie. Będziemy w uprzywilejowanej pozycji w kontekście późniejszego podziału majątku i ustalenia kwestii opieki nad małoletnimi dziećmi. Wszystko zależy zatem od tego, jaka jest nasza relacja ze współmałżonkiem. Jeżeli w grę wchodzi zdrada i wzajemne pretensje, a nadto nie jesteśmy pewni czy współmałżonek nie będzie chciał nas oszukać, może jednak warto powalczyć o rozwód z orzeczeniem o jego winie. Z pewnością jednak nie możemy dać się „wmanewrować” w rozwód z naszej, wyłącznej winy.

Podział majątku

W kontekście rozwodu warto się również zastanowić nad dalszym podziałem majątku. Rozwód będzie pociągał za sobą konieczność dokonania wzajemnych rozliczeń. O ile łatwiej porozumieć się w sprawie samochodu czy ulubionych płyt, to już w odniesieniu do nieruchomości mogą pojawić się pewne problemy. Nie zapominajmy również, że ważne jest dogadanie się w kwestii wspólnie zaciągniętych kredytów.

Opieka nad dziećmi

No i wreszcie ostatnim elementem naszej analizy powinna być kwestia przyznania opieki nad dziećmi. Niestety niejednokrotnie dzieci są wykorzystywane jako swoista karta przetargowa w rozwodzie. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim musimy mieć na uwadze ich dobro. Jeżeli nie zachodzą przesłanki uzasadniające odebrania praw jednemu z rodziców, należy zadbać o równomierne kontakty dziecka z obojgiem rodziców

Szukasz skutecznego adwokata w sprawie rozwodu?
Masz pytania? Zadzwoń

+ 48 501 288 110

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *