Rodzic przetrzymuje dziecko wbrew orzeczeniu Sądu

Rodzic przetrzymuje dziecko wbrew orzeczeniu Sądu

Niestety największą ofiarą rozwodów i wzajemnych pretensji współmałżonków najczęściej padają dzieci. Problemy rodziców silnie oddziałują na ich pociechy, niejednokrotnie pozostawiając ślady w psychice małych ludzi. Dzieci cierpią najbardziej wtedy, gdy mimo istnienia ustaleń sądu w zakresie opieki, któryś z rodziców postanawia złamać te reguły. W tym momencie zaczyna się niepotrzebna walka i szarpanina.

Wniosek o przymusowe odebranie dziecka

Jak zatem możemy walczyć o swoje prawa? Jak się zachować, aby uchronić dziecko przed niepotrzebnym stresem i cierpieniem? Jedną z metod na wyegzekwowanie respektowania orzeczenia Sądu jest wniosek o przymusowe odebranie dziecka. Z takim wnioskiem można zwrócić się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. Sąd przeprowadza rozprawę, na której bada wszystkie okoliczności sprawy i wydaje stosowne postanowienie – o odebraniu dziecka. Dodatkowo Sąd wskazuje termin, w jakim zobowiązany powinien dobrowolnie oddać drugiemu rodzicowi dziecko. Odebranie dziecka następuje przy udziale kuratora sądowego.

Rodzic nadal przetrzymuje dziecko

Jeżeli działanie kuratora okaże się bezskuteczne, ponieważ napotka on szczególne trudności, ma on prawo zawiadomić prokuraturę. Ta z kolei podejmie czynności zmierzające do ustalenia czy w tym zakresie doszło do popełnienia czynu zabronionego. Niewątpliwie walka o dzieci nie należy do łatwych, ale należy zrobić wszystko, aby oszczędzić naszym pociechom niepotrzebnego stresu.

Takich sytuacji można uniknąć

Być może nie do końca jest tak, że tego typu sytuacji można uniknąć. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć wszystkich możliwych okoliczności. Jeżeli jednak wiemy, że były współmałżonek jest zdolny do tego, aby zrobić jakiś drastyczny i ryzykowny ruch, warto zadbać o odpowiednie uregulowanie jego kontaktów z dzieckiem. Dodatkowo, jeżeli drugi rodzic utrudnia w jakikolwiek sposób kontakty i nie respektuje orzeczenia sądu, można wystąpić o odebranie mu praw rodzicielskich i zakaz zbliżania się.

Szukasz skutecznego adwokata w sprawie rozwodu?
Masz pytania? Zadzwoń

+ 48 501 288 110

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *