Odwołanie od rozwodu bez orzekania o winie

Odwołanie od rozwodu bez orzekania o winie

Sprawy rozwodowe nie należą do łatwych i oczywistych. Wielu osobom kojarzą się z tak zwanym „wyciąganiem brudów”. Właśnie dlatego najczęściej chcemy załatwić do szybko i bezproblemowo i decydujemy się na formę rozwodu „bez orzekania o winie”. W wielu przypadkach jednak, później przychodzi refleksja, że takie rozwiązanie jest dla nas niekorzystne. Co wtedy? Czy możliwe jest „odwołanie” od rozwodu?

Apelacja w sprawie rozwodowej

Swoistym „odwołaniem” od rozwodu jest apelacja od wyroku, orzekającego rozwód bez orzekania o winie. Czym jest ta instytucja i w jaki sposób można z niej skorzystać? Apelacja jest środkiem zaskarżenia, który wnosi się do sądu apelacyjnego, ale za pośrednictwem sądu okręgowego, który wydał poprzedni wyrok. Apelacja powinna spełniać wymogi właściwe dla pism procesowych, a ponadto zawierać oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona (ze wskazaniem czy jest on zaskarżony w całości czy w części), przedstawienie zarzutów (co nam się nie podoba w wydanym orzeczeniu), powołanie (o ile to potrzebne) nowych faktów i dowodów oraz stosowne uzasadnienie. Termin na wniesienie apelacji to dwa tygodnie od doręczenia stronie wyroku z uzasadnieniem. Chyba że strona nie zgłosiła wniosku o doręczenie wyroku (ma na to siedem dni od ogłoszenia wyroku) – wtedy liczy się termin do zgłoszenia takiego wniosku.

Warto skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika

Etap apelacji jest z pewnością momentem, w którym warto poszukać dobrego adwokata. Sporządzenie takiego pisma procesowego nie należy bowiem do łatwych. Należy pamiętać o wielu istotnych elementach i formalnościach. Profesjonalny pełnomocnik nie tylko pomoże nam odpowiednio sformułować pismo, ale również podpowie, z jakich konstrukcji prawnych warto skorzystać i jakie dowody i nowe argumenty pozwolą nam na wygranie sprawy przed sądem. Jeżeli domagamy się orzeczenia rozwodu z orzekaniem o winie konieczne będzie przedstawienie dowodów, świadczących o winie współmałżonka. Powody mogą być różne – zdrada, alkoholizm, przemoc domowa i tak dalej.

Dlaczego warto skorzystać z apelacji?

Orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie stawia nas w mniej korzystnej sytuacji, niż wtedy, gdy wina zostanie stwierdzona po stronie współmałżonka. Mamy bowiem „mniejsze pole do manewru” w zakresie podziału majątku oraz ewentualnego ubiegania się o alimenty (można otrzymać świadczenie nawet wtedy, gdy nie znajdziemy się w niedostatku) i przyznanie opieki nad dziećmi. Wina współmałżonka zawsze stawia nas na lepszej, uprzywilejowanej pozycji.

Szukasz skutecznego adwokata w sprawie rozwodu?
Masz pytania? Zadzwoń

+ 48 501 288 110

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *