Jak obliczyć alimenty na dziecko po rozwodzie?

Jak obliczyć alimenty na dziecko po rozwodzie?

W toku sprawy rozwodowej można ustalić alimenty na rzecz wspólnych dzieci, jeżeli jednemu z małżonków przyznano nad nimi opiekę. W takiej sytuacji, ubiegający się o świadczenie współmałżonek, powinien określić wysokość dochodzonych alimentów. Jak obliczyć alimenty na dziecko po rozwodzie?  Co należy wziąć pod uwagę?

Kiedy należą się alimenty?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dzieci mogą otrzymywać alimenty od swoich rodziców aż do momentu, gdy ukończą szkołę i znajdą pracę. Ten czas wydłuży się jednak wtedy, gdy mimo osiągnięcia pełnoletności i zakończenia etapu edukacji, ich dochody nie będą wystarczające do samodzielnego utrzymania się. Czasem zatem obowiązek alimentacyjny zakończy się w wieku 18 lat, a czasem może potrwać i do 30 roku życia. Nie ma przy tym znaczenia czy dziecko podejmuje studia dzienne czy zaoczne. Jeżeli występuje przesłanka nauki, traktujemy ja bezwarunkowo, nawet jeżeli dziecko jednocześnie pracuje.

Ustalenie wysokości należnych alimentów

Ustalenie wysokości należnych alimentów nie jest łatwe z uwagi na fakt, iż przepisy polskiego prawa nie precyzują w jaki sposób dokonywać takiego wyliczenia. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje jedynie, że wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Z jednej strony musimy zatem uwzględnić koszty utrzymania dziecka (biorąc pod uwagę, że rodzice ponoszą je w równych częściach) oraz to, ile zarabia rodzic, od którego domagamy się alimentów. Wnioskowaną wysokość alimentów należy udowodnić, a zatem konieczne jest zebranie stosownych dowodów.

Co należy do kosztów utrzymania dziecka?

O ile ustalenie ile zarabia drugi rodzic nie należy do trudnych, o tyle określenie kosztów utrzymania dziecka może być nieco trudniejsze. Jakie koszty należy zatem wziąć pod uwagę? Przede wszystkim opłaty mieszkaniowe (czyli prąd, woda, ogrzewanie, śmieci, opłaty do wspólnoty mieszkaniowej), wyżywienie, środki czystości, leczenie, odzież, rozrywka, wakacje, koszty dojazdów do szkoły, edukacja, a także wydatki jednorazowe, takie jak zakup mebli do pokoju, aparatu ortodontycznego i inne.

Szukasz skutecznego adwokata w sprawie rozwodu?
Masz pytania? Zadzwoń

+ 48 501 288 110

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *